| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | RM35HG-34S |
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 5 V @ 100 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1700 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | - |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300 ns |
| Package / Case | TO-264-3, TO-264AA |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 1700 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 35A |
| Capacitance @ Vr, F | - |
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More