| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Part Number | T700162504BY |
| Manufacturer | Powerex, Inc. |
| Voltage - Off State | 1.6 kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3 V |
| Supplier Device Package | TO-209 Variation |
| Series | - |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Package / Case | TO-209 Variation |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 250 A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | - |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150 mA |
| Base Product Number | T700162504 |
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
Powerex Inc.
The payment method can be chosen from the methods shown below: Wire Transfer (T/T, Bank Transfer), Western Union, Credit card, PayPal.
We strictly controls the quality of products, environment and services. Through the ISO certification of the third party. View More